Kışın Araç Bakımını Mutlaka Yaptırın

Aydin OtomotivAraç bakımı özellikle kış aylarında önem kazanır. Antifiriz kontrolü, Fren kontrolü, Fren hidrolik sıvısı kontrolü, Motor yağı ve Şanzuman yağı kontrolleri mutlaka yapılması gereken ve hayati önem taşıyan noktalardır.

Antifiriz kışın olduğu kadar yaz aylarında’da aracın soğutma sisteminde bulunması gereken bir kimyasaldır. Çünkü antifiriz suyun donmasını önlediği gibi hararet yapmayı da engelleyen özel bir kimyasaldır. Markası bilinmeyen ve ucuz antifiriz silindir kapağında ciddi zararlar açar.  

Fren kışın yağışlı ve tozlu ortamlarda bizim can güvenliğimiz, aracımızın da doğru frenleme yapması açısından çok önemlidir. Her 10.000 Km de bir frenlerin kontrol ve temizliği gerekiyor ise balataların değişmesi hassasiyet gösterilmesi gereken bir işlemdir.

Fren hidrolik sıvısı zamanla ısıdan ve soğuktan sulanma yapar buda kimyasalın özelliğini bozar. Azami 100.000 Km. de fren hidrolik sıvısının değişimi çok önemlidir.

Şanzuman yağı zamanla efsafını yitirir ve hem tutucu hemde kaydırıcı olan özelliğini kaybeder. Filitresi ile birlikte değişmesi çok önemlidir.

Motor yağını ve filitresini zamanında değiştirmek yatakların başta olmak üzere motorun temas ettiği diğer parçalarının da ömrünü çok uzatır. Motor tipine göre yağların özellikleri değişir. Bu yüzden motorunuzun kullanacağı yağı özenle seçmelisiniz. Genel kullanımlı motor yağları son teknoloji motorlara uyumlu değildir.

Hava filitresi ülkemizdeki hava koşulları dolayısı ile her 10.000 Km. de bir değişmelidir. Kirli filitre hem yakıt sarfiyatını arttırır hem de enjektörlü olan yeni teknoloji araçlarımızın enjektörlerine zarar vermektedir. Bu nedenle enjektörler gereğinden daha kısa sürede arızalanır.

Dizel araçlarda kızdırma bujileri çok önemlidir. Kontrolü yapılması gereklidir. Patlak ve arızalı olanlar değişmelidir.

Benzinli araçlarda bujiler çok önemlidir. Uygunsuz yakıtlardan dolayı çoğu zaman değişme süreleri farklılık göstersede standart motorlarda maximum 50.000 Km. de, özel motorlu araçlarda 100.000 Km. de bir değişmesi tavsiye edilir.

Sürüş ve görüş güvenliği için cam silecek lastiklerini her yıl değiştirin. Farkında olmadan zamanından önce kuruyan ve bozulan cam silecekleri ön camda hasara ve çiziklere yol açar buda sürüş konforunuzu azaltır.

Sağlıkla kalın,

Ajlan Aşıcı
Genel Müdür
A. A. Aydın Otomotiv Ltd. Şti.

Aydin Otomotiv