EKONOMİK VE ÇEVRECİ ARAÇ KULLANIM ÖNERİLERİ

Aydin OtomotivŞehir içinde yoğun trafik ortamında düşük viteste araç kullanımı ve sık frenleme yüksek yakıt tüketimine sebep olur. Yüksek yakıt tüketimi ise yüksek miktarda CO2 emisyonun meydana gelmesi demektir. Daha az yakıt tüketimi sağlayacak daha çevreci bir sürüş için aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. Aracınızın yakıt tüketiminin azaltılması için tavsiyelerimiz;

Otomobilin Bakımı
"Periyodik bakım" programında belirtilen kontrol ve ayar işlemlerinin yapılması gereklidir. Düzenli bakımı yapılmayan araçların motor, vites kutusu, havalandırma ve aktarma organları maksimum verimde çalışmaz. Bu da aracın daha yüksek oranda yakıt tüketmesine ve daha fazla CO2 salınımı meydana gelmesine sebep olur. Ayrıca motorda ciddi hasarlara yol açabilir.
Aracınızı yetkili servislere, önerilen bakım periyodlarında getirerek uzman ekibimize güvenle teslim edebilirsiniz. Unutmayın ki bakımları zamanında yapılmış aracınız, satmak istediğinizde de daha güvenilir ve değerli olacaktır.

Lastikler
4 haftadan daha uzun olmamak koşuluyla, düzenli olarak lastik basınçlarını kontrol edin. Basınç çok düşük olduğunda direnç yüksek olacağından yakıt tüketimi ve CO2 emisyon seviyeleri artar.

Fazla Yük
Bagajda aşırı yük ile seyahat etmeyin. Otomobilin ağırlığı (özellikle şehir içinde) ve aksesuarları, yakıt tüketimi ve denge üzerinde etkilidir.

Elektrikli Cihazlar
Elektrikli cihazları sadece gerekli olduğunda kullanın. Arka ısıtmalı cam, ilave farlar, ön cam silecekleri ve ısıtıcı fanı çok fazla miktarda enerji çektiklerinden o andaki yakıt tüketimini artırırlar (şehir içi kullanımda +%25 seviyesine kadar).

Klima
Klima sistemi; yakıt tüketiminin artmasına (ortalama olarak %20 civarında) sebep olur ve motoru da büyük ölçüde etkiler. Otomobilin dışındaki hava sıcaklığı uygun ise camı açarak havalandırma yapın. Ancak aracınız yüksek hızda ise camı açmak yerine klima sistemini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Motorun Çalıştırılması
Otomobil duruyorken yüksek ya da düşük devirlerde motoru ısıtmayın. Bu koşullar altında motor çok daha yavaş ısınır, elektrik tüketimi ve emisyonlar artar. Bu nedenle, yavaşça kalkmak ve yüksek hızlardan kaçınmak önerilir. Bu şekilde motor daha çabuk ısınır. Dizel araçlarda ilk çalıştırma anında “kızdırma bujisi” uyarı ışığının sönmesi beklenmelidir.

Vites Seçimi
Trafik şartları uygun olur olmaz bir üst vitese geçin. Daha iyi performans elde etmek için düşük vites kullanılması yakıt tüketimini artırır. Aynı şekilde yüksek vitesin gereksiz kullanılması da yakıt tüketimini ve emisyonları artırır.

Aerodinamik Olmayan Aksesuarlar
Otomobil üzerinde kullanılması uygun olmayan aerodinamik aksesuarlar, otomobilin aerodinamik özelliğinin bozulmasına ve yakıt tüketiminin artmasına sebep olur.

Gereksiz Gaz Pedalı Kullanımı
Trafik ışıklarında beklerken veya motoru durdurmadan önce ani gaz vermeyin. Bunlar otomobillerde sadece yakıt tüketiminin ve çevre kirliliğinin artmasına sebep olur.

Maksimum Hız
Yakıt tüketimi hıza bağlı olarak önemli ölçüde artar. Yakıt tüketiminin ve emisyonların artmasına neden olacak sert frenlerden ve ani hızlanmalardan kaçının.

Hızlanma
Gaza birden yüklenerek motor devrini arttırmak, yakıt tüketimini ve emisyonları artırır. Hızlanma yavaş yavaş gerçekleştirilmeli ve maksimum torkun üzerine çıkılmamalıdır.

Trafik ve Yol Durumu
Tüketim seviyesinin yükselmesi, daha yoğun trafik koşullarına bağlıdır. Örneğin sıkışık trafikte sık sık düşük vites kullanmak veya şehir içi çok fazla trafik ışığı olması yakıt tüketimini artırır. Ayrıca, virajlı yollar ve kötü yol zeminleri tüketim üzerinde olumsuz etki yapar. Trafikte uzun süre durmanız gerekiyor ise motoru durdurun.

Portbagaj / Kayak Taşıyıcı
Port bagaj ve kayak taşıyıcıyı kullanılmadıkları zaman tavandan sökün. Bu aksesuarlar hava akışını azaltır ve yakıt tüketimi üzerinde olumsuz etki yapar. Özellikle büyük boyutlu yükleri taşırken, bir römork kullanılması daha uygundur.

Aydin Otomotiv