ARAÇ BAKIM VE KORUMA ÖNERİLERİ

Aydin OtomotivAracınızı mümkün olan en iyi şekilde kullanabilmenize yardımcı olmak için başlıklar halinde verilen önerileri dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

KULLANIM ÖNERİLERİ

Periyodik Bakım
Aracın uzun ömürlü olması için doğru bakım şarttır. Bu nedenle benzinli motor modellerinde her 10.000 km’de ve dizel motor modellerinde ise her 15.000 km'de veya kilometrenin dolmaması durumunda 6 ayda bir defa olmak üzere bir dizi kontrol ve bakım işlemleri programlanmıştır*. Ancak bu periyodik bakımın, aracın tüm gereksinimini tamamen kapsamayacağını bilmeniz önemlidir. Ayrıca ilk 10.000 veya 15.000 km bakımı öncesindeki dönemde veyasonrasında ihtiyaç olması halinde rutin bakım ve sıvıların tamamlanması, lastik basınç kontrolü gibi sıradan bakım işlemlerinin yapılması gerekebilir. Her bakım esnasında programlanmış olana ilave olarak, başka parça değişimleri veya onarımlarına ihtiyaç çıkarsa bunlar müşterinin onayı ile gerçekleşebilir.
*Periyodik bakım aralıklarıyla ilgili detaylı bilgiyi aracınızın kullanıcı el kitabında bulabilirsiniz.

Boya Bakımı
Normalde yılda bir kez, eğer aracınız ağaçlık veya yoğun tozlu bir ortam altında kalmış ise altı ayda bir kez boya temizliğini yaptırın. Aracı güneşte bıraktıktan sonra veya kaputu sıcakken yıkamayın. Bu şekilde boyanın parlaklığı azalır. Kuş dışkıları aracın gövde ve boyasına ciddi zarar verir. Fark ettiğinizde derhal temizleyin.

İç Mekan Bakımı
Temizlik işlemlerinde asit etkisi olan temizleyicileri kullanmayın. Araç içi havalandırma difüzörlerine veya çevresine parfüm vs. sıkmayın.

Elektrik Sistemi
Elektrik sisteminde (elektronik kontrol üniteleri üzerinde) yapılan modifikasyonların ve tamirlerin düzgün bir şekilde yapılmaması ve bunların sistemin özellikleri gözetilmeden gerçekleştirilmesi arızalara ve hatta yangın tehlikesine yol açabilir.

Isıtma ve Havalandırma Sistemi
Isıtma ve havalandırma sistemini korumak için klima kontrol sistemi kış mevsimi boyunca ayda 1 kere, en az 10 dakika çalıştırılmalıdır.

Akü
Elektrikli ve elektronik donanımın yanlış takılması otomobile ciddi hasarlar verebilir. Otomobilinizi satın aldıktan sonra, sürekli elektrik çeken ilave aksesuarlar (alarm sistemleri, ses sistemi, cep telefonu araç kiti gibi) takmak isterseniz yetkili servise başvurun. Buradaki uzman personel, size aksesuar serisinden en uygun aksesuarları önermenin yanı sıra, otomobilin elektrik sisteminin yeterli olup olmadığını da kontrol ederek, akünün yeterliliği konusunda sizi bilgilendirecektir.
Ayrıca, aracınızdaki akü şarjının durumu kış başında yetkili servis tarafından kontrol edilmelidir.

Ön Cam Sileceği
Ön cam sileceğini kesinlikle cam üzerinde biriken kar ve buzu temizlemek amacı ile kullanmayın. Bu şartlarda silecek aşırı şekilde zorlanır, silecekler ve silecek motoru zarar görebilir . Bu durum motor koruma sisteminin devreye girmesine ve silme işleminin birkaç saniye için durmasına sebep olur. Eğer bunu takiben silecekler tekrar çalışmazsa yetkili servis ile temasa geçin.

Seviye Kontrol
Seviye tamamlarken, farklı tipteki sıvıları birbirine karıştırmayın ve soğutma sistemine önerilenin dışında kesinlikle antifriz kullanmayın. Bu sıvılar birbirleri ile uyumlu olmayabileceği için otomobilin zarar görmesine sebep olabilirler.

Aydin Otomotiv